Airsoft on ainulaadne meeskonnamäng, mis kasutab tulirelvade koopiaid.
Need on välimuselt väga sarnased oma päriskaaslastega, kuid kasutavad airsofti toodetele omaseid mehhanisme, nagu Blow Back süsteem või kiire vedruvahetussüsteem. Siinkohal tuleks kohe selgeks teha, et airsoft on paintballiga üsna sarnane, kuid samas ka erinev. Isegi kasutatud laskemoona tüüp. Airsoft relvad kasutatakse airsoft kuulid, aga paintball seisneb vastaste tulistamises värviga täidetud padruniga. See on põhiline erinevus, kuid mitte ainus. Mis veel airsofti iseloomustab?
Mis on Airsoft?
Selgitame esiteks, mida tähistab lühend ASG. See on Air Soft Gun relvakoopiate nimi, mida saab kasutada praktikas, s.o eelnevalt kokkulepitud mängude ajal.
Nendest võtavad osa registreeritud võistkonnad, kes seejärel teatud reeglite järgi üksteise vastu võitlevad. Iga meeskond koostab oma taktikalise plaani, mis võtab arvesse paljusid tegureid, näiteks airsofti mänguala. Võitlused peetakse erinevatel lahinguväljadel: suletud tehase alal või metsalagendikul. Konkreetsed mängureeglid võivad olenevalt ürituse korraldajast muutuda, kuid põhieeldused on üldiselt samad. Nendel võitlustel võib kasutada ainult airsoft relvad, spetsiaalseid kuule ja kanda tuleks silmakaitset.
Air Soft Guni võitlusmängudes on kõige olulisem vastast tabada, kes pärast pihta saamist peab hetkeks mänguväljakult lahkuma.
See näeb välja realistlikum kui paintballis. Airsoft ei pea kogu nägu maskiga katma, sest pallid on väiksemad ja seega vähem riskantsed. Softair kuulid ei määri, kuna need ei sisalda värvi ning osalejad püüavad oma taktikalistes eeldustes imiteerida reaalseid sõjalisi operatsioone või mundrikandjate tegevusi. Seetõttu kasutatakse airsoftis ka mitmeid sõjaväes kasutatavaid taktikalise varustuse elemente. Aluseks on loomulikult erinevat tüüpi airsoft relvad.
Airsoft relvakoopiad – airsofti relvade tüübid
Airsoft relvad on kõik tulirelvade mõõtkavas 1:1 relvad, mis tulistavad plastkuule – tavaliselt 6 mm läbimõõduga.
Nendeks võivad olla airsoft püstol, kuulipildujate, vintpüssid, revolvrite ja jahipüsside või airsoft sniper. Igal airsofti relvakoopial on oma parameetrid, mis määravad antud relva jõudluse ja eesmärgi. Mõnda airsofti mudelit iseloomustab näiteks väiksem algkiirus, mistõttu need sobivad hästi suletud alale. Need tulistavad kuuli välja aeglasemalt, mis mõjutab selle löögi ulatust ja jõudu. Kui soovid võidelda aga avamaal, siis väljundkiirus ja sellega seotud jõudlus peaksid olema vastavalt suuremad.
Kuna airsoft relvad kasutavad suruõhku või gaasi, kuuluvad need pneumaatiliste relvade kategooriasse, mille jaoks luba pole vaja.
Need võivad olla valmistatud plastikust, metallist, terasest, alumiiniumist või nende materjalide kombinatsioonidest. Airsoft relvad on jagatud kolme põhikategooriasse, mis põhinevad toiteallika tüübil:
Vedrudega mudelid
Need airsoft relvad kasutavad silindri ja vedru kombinatsiooni, mis kiirendab kolvi. Kolb surub õhu kokku ja lennutab kuuli välja. Vedruga mudelid on turul ühed odavamad ja kõige vähem funktsionaalsed. Need nõuavad pärast igat lasku uuesti käsitsi laadimist, mis mõjutab negatiivselt mängu sujuvust ja vähendab võiduvõimalusi. Eriti kui vastased kasutavad peamiselt elektri- või gaasijõul töötavaid mudeleid. Vedruga relvadeks on peamiselt snaipri- ja jahipüssid.
Gaasimudelid
Gaasimudelid on teist tüüpi relvadkoopiad. Nendega lastakse kuule CO2 või gaaside segu (green gas) abil ja anum koos nendega asetatakse näiteks relva salve. Gaasimudelitest on levinumad käsirelvad ehk püstolid ja harvem revolvrid. Green gas või CO2 on aga kõige kallim lahendus ja toimib madalamatel temperatuuridel halvemini.
Elektrilimudelid
Elektrilimudelid on kõige populaarsemad. Seda tüüpi toiteallikat kasutatakse tavaliselt automaattulirelvade mudelites, näiteks püstolkuulipildujate või automaatrelvade puhul, kuna see võimaldab tulistada seeriatena. Elektrilistel mudelitel on elektrimootor, mis venitab vedru koos kolviga ja vabastab selle seejärel. Tulemuseks on suruõhk, mis annab kuulile hoogu.
Kellele on airsoft mõeldud?
Softair on spordiala kõigile. Teatud piirangud võivad kehtida ainult airsofti individuaalvõistlustel osalejate vanuse alampiirile ja see on kehtestatud ürituste korraldajate poolt. Peale selle pole muid olulisi piiranguid. Samuti ei pea airsoftiga alustamiseks kohe suuri kulutusi tegema. Vajad selleks spetsiaalset mudelit, mille saad kätte vaid mõnekümne zloti eest. Vali alguses vähem arenenud mudel, et teada saada, kas see Sind tõesti huvitab. Lisame sellele end juba tõestanud silmade kaitse ja oledki valmis airsoftis kätt proovima.